Izandakoa

Celaá Diéguez, M.ª Isabel argazkia
Celaá Diéguez, M.ª Isabel
Titulazioa :
Zuzenbidean lizentziatua. Ingeles filologian lizentziatua. Hizkuntza eta literatura ingelesean katedraduna
Lanbidea :
Katedraduna.
Hizkuntzak :
Ingelesa, Euskara eta Gaztelania

X. Legealdia

  • Socialistas Vascos-Euskal Sozialistak Taldeko Legebiltzarkidea (2012-11-20 / 2016-08-02)
  • Hezkuntza Batzordea: Kidea (2013-01-15 / 2016-08-02)
  • Giza Eskubideen, Berdintasunaren eta Herritarren Partaidetzaren Batzordea: Kidea (2013-01-15 / 2013-03-19)

    Gloria Sánchez Martín-ek ordezkatua

  • Europako Gaien eta Kanpo Harremanen Batzordea: Lehendakaria (2013-01-15 / 2016-08-02)

IX. Legealdia

  • Socialistas Vascos-Euskal Sozialistak Taldeko Legebiltzarkidea (2009-04-03 / 2009-05-12)

    Pilar Pérez-Fuentes Hernández-ek ordezkatua

  • Hezkuntza, Unibertsitate eta Ikerket Saila: Sailburua (2009-05-01 / 2012-11-30)

VIII. Legealdia

  • Socialistas Vascos-Euskal Sozialistak Taldeko Legebiltzarkidea (2005-06-07 / 2009-04-03)
  • Eusko Legebiltzarreko Mahaia: Lehen Lehendakariordea (2008-04-18 / 2009-04-03)

    Miguel Ángel Buen Lacambra ordezkatu zuen

  • Hezkuntza eta Kultura Batzordea: Kidea (2005-09-20 / 2009-01-06)
  • Presako Legegintza, Araudi eta Gobernurako Batzordea: Kidea (2005-09-20 / 2008-05-13)

    Joana Madrigal Jiménez-ek ordezkatua

  • Presako Legegintza, Araudi eta Gobernurako Batzordea: Lehen Lehendakariordea (2008-04-18 / 2009-04-03)

    Miguel Ángel Buen Lacambra ordezkatu zuen

  • EITBren Legebiltzar Kontrolerako Batzordea: Idazkaria (2005-09-20 / 2009-01-06)
  • Osasun Batzordea: Kidea (2005-10-18 / 2006-02-21)
    1. Idoia Mendia Cueva ordezkatu zuen
    2. José Luis Anda Fernández-ek ordezkatua
  • Etorkizuneko Balenciaga museoari buruz atzemandako irregulartasunak ikertzeko batzordea: Kidea (2008-06-13 / 2008-07-08)

    Joana Madrigal Jiménez-ek ordezkatua

  • Guggenheim Bilbao museoan atzemandako irregulartasunak ikertzeko batzordea: Kidea (2008-06-13 / 2009-01-06)

VII. Legealdia

  • Socialistas Vascos-Euskal Sozialistak Taldeko Legebiltzarkidea (2001-06-12 / 2005-05-16)
  • Eusko Legebiltzarreko Mahaia: Lehen Idazkaria (2004-04-02 / 2005-05-16)

    Manuel Huertas Vicente ordezkatu zuen

  • Ekonomia, Ogasun eta Aurrekontu Batzordea Erakunde, Herrizaingo eta Justizia Batzordea: Kidea (2004-05-18 / 2005-02-22)

    Víctor García Hidalgo ordezkatu zuen

  • Industria, Merkataritza eta Turismo Batzordea: Kidea (2001-09-25 / 2002-05-15)

    Miguel Ángel Uzquiza González-ek ordezkatua

  • Industria, Merkataritza eta Turismo Batzordea: Kidea (2003-09-12 / 2004-04-27)
    1. María Teresa Rodríguez Barahona ordezkatu zuen
    2. Jesús Loza Aguirre-k ordezkatua
  • Hezkuntza eta Kultura Batzordea: Kidea (2001-09-25 / 2005-02-22)
  • Presako Legegintza, Araudi eta Gobernurako Batzordea: Lehen Idazkaria (2004-04-02 / 2005-05-16)

    Manuel Huertas Vicente ordezkatu zuen

  • Giza Eskubideen eta Herritarren Eskaeren Batzordea: Kidea (2002-05-15 / 2003-09-09)
    1. Javier Rojo García ordezkatu zuen
    2. Idoia Mendia Cueva-k ordezkatua
  • EITBren Legebiltzar Kontrolerako Batzordea: Kidea (2001-09-25 / 2005-02-22)
  • Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitateko Gizarte-Kontseilua: Legebiltzarreko Ordezkatzailea (2002-03-27 / 2005-04-26)

VI. Legealdia

  • Socialistas Vascos-Euskal Sozialistak Taldeko Legebiltzarkidea (1998-11-25 / 2001-03-20)
  • Hezkuntza eta Kultura Batzordea: Kidea (1999-02-10 / 2001-03-20)
  • Bateraezintasun Batzordea: Kidea (1999-02-10 / 2000-05-19)
  • Bateraezintasun Batzordea: Idazkaria (2000-05-19 / 2001-03-20)
  • EITBren Legebiltzar Kontrolerako Batzordea: Kidea (2000-03-31 / 2001-03-20)

    Javier Elorrieta García ordezkatu zuen

  • Nekazaritza eta Arrantza Batzordea: Kidea (1999-02-04 / 2001-03-20)
  • Osasun Batzordea: Kidea (1999-04-13 / 2001-03-20)

    Rosa M.ª Díez González ordezkatu zuen

Alderdi politikoetako karguak

  • PSE-EEko Zuzendaritza Batzordeko kidea; Hezkuntza eta Kultura Arloko idazkaria; Gizarte- Politiketako idazkaria

Beste kargo publiko batzuk

  • Hezkuntza, Unibertsitate eta Ikerketa Sailburua;Eusko Legebiltzarreko Mahaiko lehenengo lehendakariordea eta "Euskal Sozialistak" Legebiltzarreko Taldeko bozeramailea 2009ko apirila arte. Jose Ramon Recalderen kabinetea zuzendu zuen Hezkuntza, Unibertsitate eta Ikerketa Sailean 1991 arte. Bizkaiko Batzar Nagusietan ahalduna izan zen. Hezkuntzako sailburuordea Fernando Buesarekin, 1991tik 1995era. Euskadiko Eskola Kontseiluko presidenteordea eta Lanbide Heziketako Euskal Kontseiluko presidente, ordezkari modura. Urte horietan EMAKUNDEko Zuzendaritza Kontseiluko kidea izan zen. Ramon Jauregiren Kabinetea zuzendu zuen Justizia, Lan eta Gizarte Segurantza Sailean, 1995-1998 bitartean. 1998ko urritik aurrera PSE-EE-ko Bizkaiko Legebiltzarkidea, Euskal sozialistak taldeko bozeramilea Eusko Legebiltzarrean, Hezkuntza, Kultura eta komunikabide arloan. 2003 arte Eusko Legebiltzarreko Mahaiko lehenengo idazkaria.