Izandakoa

Hernández Marco, José Luis argazkia
Hernández Marco, José Luis
Lanbidea :
Euskal Herriko Unibertsitatearen irakaslea
E-mail:
jluis@jet.es

II. Legealdia

  • Euskal Sozialistak-Socialistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (1984-03-22 / 1986-05-07)

    Raúl Arza Vélez-ek ordezkatua

  • Hezkuntza eta Kultura Batzordea: Kidea (1984-05-03 / 1986-05-07)
  • II eta V Bateango Batzordea: Kidea (1984-10-10 / 1984-12-11)

Alderdi politikoetako karguak

  • PSPVko zuzendaritzako kide izan zen 1974.etik 1978.era, urte horretan sartu baitzen PSOEn. PSOEn hainbat kargu bete izan ditu, bai eta UGT sindikatuaren FETE federazioan (Unibertsitate Saila).

Interesgarriak diren beste datu batzuk

  • Filosofia eta Letretan Lizentziatua (Geografia eta Historia Sekzioa) Valentziako Unibertsitatean 1975ean. Historian Doktore Valentziako Unibertsitatean 1980an. Euskal Herriko Unibertsitateak Gasteizko Geografia eta Historiako fakultaterako Ekonomi Historiako irakasle gisa kontratatua 1980an. 1983an Munduko eta Espainiako Ekonomi Historiako Unibertsitate Irakasle Alboko izateko oposizioa irabazi zuen eta Euskal Herriko Unibertsitateko Fakultate berean eskuratu zuen plaza. XVIII eta XIX. mendeetako Espainiako nekazal jabegoaren egiturari buruzko bi libururen egile, bai eta mende horietako Espainiako nekazaritza eta oihalgintzari buruzko aldizkari berezituetan argitaratutako dozena bat artikulurena ere. Azken aldian, XIX. mende bukaerako industrializaziora bitarteko euskal demografiaren historiari, eta bereziki Arabakoari buruz ari da ikertzen eta argitaratzen.