Izandakoa

Urkullu Renteria, Iñigo argazkia
Urkullu Renteria, Iñigo
Titulazioa :
Irakasle Ikasketetan diplomaduna-Euskal Filologian. Astialdirako zentroak kudeatzen aditua, Deustuko Unibertsitatean.
Lanbidea :
Irakaslea, Hezkuntzarako karrerako funtzionarioa, egun eszedentzian.
Hizkuntzak :
Euskara, gaztelania eta ingelesa.

XI. Legealdia

  • Euzko Abertzaleak-Nacionalistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (2016-10-21 / )
  • Eusko Jaurlaritza: EJ Lehendakaria (2016-11-26 / )

X. Legealdia

  • Euzko Abertzaleak-Nacionalistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (2012-11-20 / 2016-08-02)
  • Eusko Jaurlaritza: EJ Lehendakaria (2012-12-01 / )

VIII. Legealdia

  • Euzko Abertzaleak-Nacionalistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (2005-06-07 / 2007-12-28)

    Fátima Ansotegi Elordi-k ordezkatua

  • Presako Legegintza, Araudi eta Gobernurako Batzordea: Kidea (2005-09-20 / 2008-12-28)

    Arantza Aurrekoetxea Bilbao-k ordezkatua

  • Giza Eskubideen eta Herritarren Eskaeren Batzordea: Lehendakaria (2005-09-20 / 2007-12-10)
  • Giza Eskubideen eta Herritarren Eskaeren Batzordea: Kidea (2007-12-10 / 2007-12-28)

    Ricardo Gatzagaetxebarria Bastida-k ordezkatua

  • EITBren Legebiltzar Kontrolerako Batzordea: Kidea (2005-09-20 / 2005-10-17)

    Arantza Aurrekoetxea Bilbao-k ordezkatua

  • Europako Gaien eta Kanpo Harremanen Batzordea: Kidea (2005-09-20 / 2005-10-17)

    Ricardo Gatzagaetxebarria Bastida-k ordezkatua

VII. Legealdia

  • Euzko Abertzaleak-Nacionalistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (2001-06-12 / 2005-05-16)
  • Presako Legegintza, Araudi eta Gobernurako Batzordea: Kidea (2001-09-25 / 2005-05-16)
  • Giza Eskubideen eta Herritarren Eskaeren Batzordea: Lehendakaria (2001-09-25 / 2005-02-22)
  • Autogobernuari buruzko Batzorde Berezia: Kidea (2001-11-29 / 2002-07-12)

VI. Legealdia

  • Euzko Abertzaleak-Nacionalistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (1998-11-25 / 2001-03-20)
  • Hezkuntza eta Kultura Batzordea: Kidea (1999-02-10 / 1999-10-29)

    Mikel Arraibi Iza-k ordezkatua

  • Presako Legegintza, Araudi eta Gobernurako Batzordea: Kidea (1999-02-04 / 2001-06-08)
  • Giza Eskubideen eta Herritarren Eskaeren Batzordea: Lehendakaria (1999-02-10 / 2001-03-20)
  • Emakume eta Gazteria Batzordea: Kidea (1999-02-04 / 1999-10-29)

    Xabier Ormaetxea Garai-k ordezkatua

V. Legealdia

  • Euzko Abertzaleak-Nacionalistas Vascos Taldeko Legebiltzarkidea (1994-11-30 / 1998-09-01)
  • Hezkuntza eta Kultura Batzordea: Kidea (1995-01-18 / 1998-09-01)
  • Giza Eskubideen eta Herritarren Eskaeren Batzordea: Kidea (1995-01-18 / 1998-09-01)
  • Drogamenpekotasunaren Batzordea: Lehendakariordea (1995-01-18 / 1998-09-01)
  • Euskadin sekta suntsitzaileek eta menpekotasunezkoek duten finkapenari buruzko inkesta batzordea: Kidea (1997-03-05 / 1998-09-01)
  • Drogamenpekotasunen Aholku Kontseilua: Bozeramailearen ordezkoa (1995-12-11 / 1998-09-01)

III. Legealdia

  • Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitateko Gizarte-Kontseilua: Legebiltzarreko Ordezkatzailea (1987-05-08 / 1989-11-17)

    José Luis López de Lacalle Arnal-ek ordezkatua

II. Legealdia

  • Universidad del País Vasco/Euskal Herriko Unibertsitateko Gizarte-Kontseilua: Legebiltzarreko Ordezkatzailea (1986-04-23 / 1987-05-08)

Alderdi politikoetako karguak

  • EGIko Herrialde Batzarreko kidea (1980-1985).
    EAJ-PNVren Bizkaia Buru Batzarreko burua (1984-1987).
    Durangoko EAJ-PNVko Uri Buru Batzarreko buru eta burukidea (1991-1995).
    EAJ-PNVren Aberri Batzarreko buru eta ordezkaria (1992-1994).
    EAJ-PNVren Bizkaia Buru Batzarreko burukidea (1996-2000).
    EAJ-PNVren Bizkaia Buru Batzarreko burua (2000-2008).
    EAJ-PNVren Euzkadi buru Batzarreko burua (2007-2012).

Beste kargo publiko batzuk

  • Bizkaiko Foru Aldundiko Gazteria eta Gizarte Ekintzarako zuzendaria (1987-1994).

Interesgarriak diren beste datu batzuk

  • Sabino Arana Fundazioko Batza Artezkariko ugazaba eta kidea.
    Bilboko Athletic Clubeko kidea.